اخبار

شعار روز جهانی دریانوردی درسال 2015 اعلام شد:آموزش علوم و مهارتهای دریانوردی

شعار روز جهانی دریانوردی درسال 2015 اعلام شد:آموزش علوم و مهارتهای دریانوردی
دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) با اعلام «آموزش علوم و مهارتهای دریانوردی» به عنوان شعار 2015 روز جهانی دریانوردی به دانشجویان و کارکنان دانشگاه جهانی دریانوردی اعلام کرد .

سکیمیزو با اشاره به این موضوع اضافه می کند: شعار روز جهانی دریانوردی سال 2015 فرصتی برای تأکید بر اهمیت کیفیت و کمیت آموزش علوم و مهارتهایدریانوردی موجود به همگان  با توجه به تحقق  نیازهای این بخش در حال و ‌آینده فراهم نموده است که تنها محدود به صنعت کشتیرانی نمی شود.

بنابرگفته سکیمیزو ، کنوانسیون و آیین‌نامه اصلاح شده STCW 1978 سبب بهبود کیفیت بین المللی آموزش علوم و مهارتهای دریانوردان می‌شود. درحالی که انطباق با استانداردهای آن برای فعالیت در کشتی ضروری است، مهارت و درک دریانوردان و در واقع عنصر انسانی روی دریا تنها با آموزش موثر علوم و مهارتهای دریانوردی گره خورده است و از طریق آن به روز آوری و حفظ می شوند.

سکیمیزو با اشاره به دانشجویان آموزش عالی در سال 2015 که اولین ترم خود را در دانشگاه جهانی دریانوردی در مالمو، سوئد آغاز کرده‌اند، تاکید می کند: دانشگاه بنیاد آموزش علوم و فنون جهانی دریانوردی و بخش مهم و یکپارچه خانواده IMO به حساب می‌آید.

وی اظهار می کند: «ما در میان سازمانهای تخصصی زیر مجموعه سازمان ملل متحد در IMO با داشتن دو مؤسسه وابسته آموزشی یعنی دانشگاه جهانی دریانوردی و مؤسسه حقوق بین ‌المللی دریانوردی (در مالتا)، بی همتا هستیم. ما بسیار به این امر و همچنین بسیاری از فارغ‌التحصیلان این دانشگاهها که اکنون در درون جامعه دریایی دارای جایگاه‌هاو مسئولیتهای مؤثری می باشند، افتخار می کنیم.

صنعت دریانوردی بدون نیروی کار با کیفیت، با انگیزه و ماهر برابر استانداردهای صحیح بین‌المللی، نمی‌تواند ادامه دهد. نه تنها این موضوع بلکه کلیه پیشرفت‌هایی که به دلیل اثرات ایمنی و زیست محیطی صورت گرفته‌اند درصورتیکه نتوانند به درستی اجرا شوند به خطر می‌افتند.

درحالیکه آموزش دریانوردی به عهده مؤسسات آموزشی معتبر و زیر نظر مراجع ملی به منظور رعایت استانداردهای STCW  می‌باشد، IMO به عنوان یک سازمان، از رویدادهای آموزشی مهارتی و به اشتراک‌گذاشتن دانش فنی از طریق رویدادها و کارگاههای برنامه ملی و منطقه‌‌ای یکپارچه همکاریهای فنی (ITCP) که دوره‌های کوتاه‌مدت به روز آوری اطلاعات را براساس دوره‌های نمونه IMO برگزار می کند، حمایت می‌نماید.

از بعد دیگر، دانشگاه جهانی دریانوردی و مؤسسه بین‌المللی دریانوردی IMO در برنامه‌های اولویتی استراتژی ظرفیت‌سازی IMO قرار دارند و از آموزش عالی برای حفظ چارچوبی از مدیران ارشد، سیاست‌گذاران و سایر پرسنل مهم حمایت می‌‌‌نمایند.

سکیمیزو در زمان اقامت در مالمو از جایگاه آینده دانشگاه جهانی دریانوردی در Tornhuset، ساختمان تاریخی فرمانده بندر که در مرکز شهر واقع شده دیدن کرد که توسط مهندس طراح Kim Utzon   با همکاری مهندسان Tyrone Cobcroft Terrior از استرالیا بازسازی شده است. ساختمان جدید در ماه می 2015 راه اندازی خواهد شد.

روز جهانی دریانوردی                                                                                                                                                             

شعار روز جهانی دریانوردی بر روی فعالیت‌های سالیانه دریایی تمرکز می‌نماید، درحالیکه روز جهانی دریانوردی در آخرین هفته سپتامبر در مقر IMO و در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود. از سال 2005، یک رویداد رسمی موازی با آن به میزبانی یکی از کشورهای عضو IMO برگزار می شود. در سال 2015، این رویداد موازی در ژاپن برگزار می‌شود.

۲۰ اسفند ۱۳۹۳ ۱۰:۰۵
تعداد بازدید : ۳,۲۲۰